antykoncepcja-poBakteryjne zapalenie pochwy jest infekcją, która dotyka wyłącznie kobiet. Znana także pod nazwą gardenella vaginalis lub BV. Jest to najczęstsza choroba weneryczna wśród kobiet. Jako że BV powodowane jest przez rozrost bakterii w pochwie, technicznie nie jest uważane za chorobę narządów płciowych, jednak jest spotykane znacznie częściej u kobiet aktywnych seksualnie. Bakteryjne zapalenie pochwy jest łatwo uleczalne, jednak jeśli jest nieleczone, może prowadzić do infekcji macicy.

Waginoza bakteryjna

Waginoza bakteryjna to schorzenie, któremu czoła stawić musi każda kobieta w pewnym punkcie swojego życia. Chorobę tą wywołuje zaburzona równowaga w mikroflorze pochwy, szczególnie kiedy flora, normalnie zdominowana przez bakterie lactobacillus, jest zastępowana przez dużą liczbę bardzo złożonej flory bakterii pochwy.  Za waginozę bakteryjną odpowiada Gardnerella Vaginalis.
Opryszczka narządów płciowych to wirus przenoszony drogą płciową, który dotyka tylko kobiety, więc bardziej prawdopodobne, że złapiesz tego wirusa, jeśli jesteś aktywna seksualnie.  Nieleczona może prowadzić do infekcji macicy.

Leki na waginozę bakteryjną są dostępne w naszej internetowej aptece. Po dokładnym wypełnieniu formularza naszej konsultacji online oraz jeśli lekarz zdiagnozuje u ciebie wirusa, możesz zamówić u nas Metronidazol.  Lek ten jest dostępny w dawce 400mg i podaje się go dwa razy dziennie. Jeśli przepisano ci dawkowanie 2000mg, powinnaś zażywać pięć tabletek dziennie.

Jakie są przyczyny waginozy bakteryjnej?

Przyczyny waginozy bakteryjnej są różne. Infekcja może być wywołana wczesnym rozpoczęciem życia seksualnego albo może być wynikiem posiadania licznych partnerów seksualnych. Stosowanie wkładki domacicznej lub membrany również może prowadzić do powstania tej choroby. Zmiany hormonalne mają czasem wpływ na waginozę bakteryjną.

Największe prawdopodobieństwo powstania infekcji istnieje przed  menstruacją. Wirus ten atakuje do 23% kobiet w ciąży. Związki chemiczne w niektórych kosmetykach do higieny intymnej mogą uszkodzić równowagę flory w twojej pochwie. Pamiętaj też, aby nie nosić bielizny syntetycznej, nie przesadzaj też z nadmierną higieną.

Jakie są objawy waginozy bakteryjnej?

Najbardziej powszechne symptomy to jednorodne obfite upławy. Upławy te mają nieprzyjemny zapach i biało-szary kolor. U niektórych kobiet są żółte. Zapach może przypominać zapach ryby, jest dość nieprzyjemny i ogólnie bardziej wyraźny po stosunku seksualnym.  Niektóre kobiety skarżyły się też na pieczenie, swędzenie,  a nawet ból podczas aktu seksualnego.  W zależności od przypadku symptomy te mogą się bardziej lub mniej nasilać. Chociaż waginoza bakteryjna bezpośrednio wpływa na komfort, wiele kobiet nie ma objawów przez długi czas. Infekcję można przebyć bez uczucia dyskomfortu.

Co dzieje się w przypadku nieleczenia?

W przypadku wczesnego zdiagnozowania, waginozę bakteryjną można łatwo wyleczyć. Podczas infekcji możesz czasem odczuwać ból i nieprzyjemny zapach podczas stosunku. Kobiety w ciąży mogą zmagać się z poważnymi problemami takimi jak: poronienie, przedwczesny poród lub zapalenie narządów miednicy po porodzie.

Lek na zapalenie pochwy to:

Metronidazol