choroba-plciowaChlamydia uważana jest za najbardziej powszechną chorobą weneryczną w Europie, z zastraszająco rosnącym odsetkiem zachorowań. Ludzie między 16. a 25. rokiem życia to grupa najczęściej dotknięta tą chorobą. Chlamydia często nie ma żadnych objawów, może jednak prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, jeśli jest nieleczona, wliczając w to bezpłodność. Jest łatwo uleczalna przy użyciu antybiotyków.

Zakażenie chlamydią to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, najpowszechniejsza wśród aktywnych seksualnie 20 i 30latków. Infekcją tą może zakazić się wewnątrzmacicznie dziecko od matki, z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka.

Najczęściej chlamydia występuje u młodych mężczyzn i kobiet – w wieku od 16 do 25 lat.
O ile inne choroby przenoszone drogą płciową objawiają się w taki czy inny sposób, zakażenie chlamydią jest “cichą” infekcją.  Około 70% zakażonych kobiet i około 40 % zakażonych mężczyzn nie wykazuje żadnych objawów, jeśli infekcja już jest obecna w ich organizmie. Jeśli zdiagnozowano u ciebie zakażenie chlamydią, możesz zakupić odpowiednią kurację w naszej internetowej aptece.

Co powoduje chlamydiozę?

Chlamydioza jest infekcją bakteryjną wywoływaną przez bakterię o nazwie Chlamydia trachomatis.  Infekcja występuje w okolicach miednicy, ale również gdzie indziej np. w gardle lub oczach. Bakteria prowadzi życie wewnątrzkomórkowe, można ją znaleźć wewnątrz pochwy lub penisa, ale także w płynach zakażonych osób. Seks bez zabezpieczeń, liczni partnerzy, niewłaściwe utrzymywanie higieny zabawek erotycznych również mogą prowadzić do infekcji bakteryjnej.

Jakie są objawy zakażenia chlamydią?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, chlamydia jest “cichą” infekcją. Mogą minąć miesiące lub nawet lata zanim wystąpią pierwsze objawy, więc ważne jest, aby się zbadać. Możesz też zrobić sobie test, żeby sprawdzić, czy cierpisz na tę chorobę.

Jednak są pewne sygnały na które należy zwrócić uwagę, żeby rozpoznać tę chorobę. Jeśli jesteś mężczyzną, możesz odczuwać umiarkowane podrażnienie żołędzi penisa lub wyciek z penisa.  Jeśli jesteś kobietą, powinnaś wiedzieć, że zakażenie chlamydią często prowadzi do zapalenia pęcherza moczowego. Możesz też odczuwać ból w dolnej części brzucha. Te symptomy towarzyszą również innym chorobom, więc najlepiej upewnić się, czy masz infekcję chlamydią robiąc test.

Co dzieje się w przypadku nie leczenia chlamydii?

Jeśli leczenie zakażenia chlamydią nie zostanie podjęte, może przenieść się ono w inne części ciała i prowadzić do innych komplikacji. Jeśli chlamydia rozszerzy się na oczy, może spowodować infekcje oczu, a nawet ślepotę. U kobiet, infekcja może przenieść się do jajowodów i macicy. Infekcja tych części ciała może doprowadzić do bezpłodności lub ciąży ektopowej (ciąża, która ma miejsce poza macicą).

Jeśli zarażona matka zarazi dziecko, może spowodować zapalenie płuc lub infekcję oczu, prowadząc w najgorszym wypadku do ślepoty. U mężczyzn, chlamydia może przenieść się na jądra i prostatę, co może powodować swędzenie żołędzi, bolesne oddawanie moczu i gorączkę.

Niekiedy chlamydii może towarzyszyć rzeżączka.

Czym można leczyć chlamydię?

Chlamydię leczy się antybiotykami. Podaje się je zazwyczaj w tabletkach. Ważne jest, aby poinformować swojego seksualnego partnera, aby też mógł podjąć leczenie. W formularzu konsultacji online określ również, czy masz uczulenie na antybiotyki i czy nie jesteś w ciąży. Nie podejmuj żadnych kontaktów seksualnych ze swoim partnerem, dopóki nie skończysz terapii antybiotykowej. Jeśli wystąpi gorączka lub ból brzucha, powiedz o tym natychmiast swojemu lekarzowi.  Chlamydię najcześciej leczy się azomytrycyną.  Leczenie trwa pięć dni – dawką 500mg raz dziennie, lub dawką 250mg dwa razy dziennie.

Czy mogę kupić leki na chlamydię przez internet?

Oczywiście, że tak – po tym jak dokładnie wypełnisz formularz naszej konsultacji online, jeden z naszych lekarzy zbada twoją sytuację zdrowotną i przepisze ci najlepszy lek odpowiedni dla ciebie.  Ponieważ troszczymy się o twoje zdrowie, lek dla ciebie zostanie wysłany natychmiast darmową dostawą.

Leki na chlamydię to:

Azytromycyna

Doksycyklina