Choroby przenoszone drogą płciową (ang. STI) są głównym problemem dla zdrowia seksualnego zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wczesne wykrycie chorób przenoszonych drogą płciową pozwala na szybkie wyleczenie, a w niektórych przypadkach uratowanie życia.  Dobrą wiadomością jest to, że choroby przenoszone drogą płciową można utrzymać pod kontrolą. Wg statystyk, na świecie odnotowano więcej niż milion przypadków zachorowań.

Choroby przenoszone drogą płciową nie powinno uważać się za coś wstydliwego, i nie należy unikać okresowych kontroli swoich narządów płciowych.   Nieleczone choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Co więcej, wiele takich nie ma objawów, więc to kolejny powód do poddawania się rutynowym kontrolom zdrowia. Również bądź świadom, że każdy rodzaj seksualnej aktywności może prowadzić do chorób przenoszonych drogą płciową, nie tylko penetracja pochwy.

Główną przyczyną chorób przenoszonych drogą płciową są wirusy, bakterie i pasożyty. Do pierwszej kategorii należy wirusowe zapalenie wątroby typu B, opryszczka narządów płciowych, HIV i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Do drugiej grupy, a więc powodowanych przez bakterie należą chlamydia, rzeżączka, syfilis i dużo więcej. Choroby przenoszone drogą płciową przenoszone są przez kontakt seksualny każdego rodzaju lub bezpośredni kontakt ze skórą. Infekcje wirusowe w większości przypadków nie są uleczalne, co oznacza ich ponowne wystąpienie i konieczność mierzenia się z nimi do końca życia.   Tak samo jest w przypadku kłykcin kończystych.
W chwili zdiagnozowana u ciebie choroby przenoszonej drogą płciową, należy zaprzestać jakichkolwiek kontaktów seksualnych do czasu wyleczenia infekcji. Postępując w ten sposób, jesteś pewny, że nie przeniesiesz infekcji na kogoś innego.

Najczęstszą praktyką leczenia chorób przenoszonych drogą płciową jest przepisywanie serii antybiotyków. Przepisuje się je nawet w przypadku infekcji wirusowych, takich jak opryszczka narządów płciowych, chociaż istnieje prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia tej choroby. Z pomocą naszych  lekarzy możesz prawidłowo wyleczyć chorobę przenoszoną drogą płciową. Wystarczy tylko starannie wypełnić formularz naszej konsultacji online.