Zaburzenia erekcji

impotencjaKiedy mężczyzna nie może uzyskać i utrzymać erekcji wystarczająco długo, aby odbyć stosunek płciowy, prawdopodobnie diagnoza, jaka zostanie mu postawiona to zaburzenie erekcji.  Zaburzenie erekcji, znane również  jako impotencja, jest zaburzeniem, które u niektórych osób może być powiązane z niemożnością osiągnięcia orgazmu i/lub zaburzeniami wytrysku.  Prawdę mówiąc, takie zaburzenie może być przytłaczające, szczególnie z psychologicznego punktu widzenia, prowadząc do depresji lub lęków. Często zaburzenie erekcji  kojarzone jest z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy wysokie ciśnienie krwi. Dobra wiadomość jest taka, że leczenie zaburzeń erekcji pomoże ci utrzymać erekcję i odbyć stosunek. Kiedy zaczniesz leczenie, twoje morale wzrośnie i znowu odnajdziesz  się w życiu erotycznym.

Co właściwie dzieje się, kiedy powstaje erekcja?

Jak widać na obrazku, penis staje się większy w efekcie rozszerzania ciał jamistych, czyli dwóch przewodów ulokowanych wzdłuż penisa.  Podczas podniecenia napływa do niego krew. Ciała jamiste rozszerzają się i penis staje się sztywny – masz wzwód. Jeśli z jakichś powodów to się nie uda, wzwód nie będzie trwał wystarczająco długo, aby zakończyć akt seksualny.

Skąd wiesz, że cierpisz na zaburzenia erekcji?

Erekcja i dopływ krwi do penisa są ze sobą ściśle powiązane. To dlatego, kiedy cierpisz na zaburzenia erekcji, najprawdopodobniej masz problem z dopływem krwi do penisa. Powody  tego mogą być  natury fizycznej, psychicznej lub nawet związane z prowadzonym stylem życia.  Nie uzyskanie lub nie utrzymanie erekcji jeden raz nie jest powodem do zmartwienia. Staje się to problemem medycznym, jeśli się powtarza lub, gdy dzieje się to więcej niż raz w bardzo krótkim okresie czasu.
Pierwszym krokiem w leczeniu zaburzeń erekcji jest określenie źródła tego zaburzenia.  Dopiero wtedy można właściwie dobrać odpowiednie leczenie impotencji.

Fizyczne przyczyny zaburzeń erekcji

Niektóre stany i choroby, spośród których te najczęstsze, takie jak cukrzyca, otyłość, pogorszenie stanu tętnic, problemy hormonalne, operacja lub kontuzja mogą prowadzić do zaburzeń erekcji.
Mężczyźni, u których zdiagnozowano raka pęcherza moczowego lub  przeprowadzono leczenie operacyjne przerostu prostaty czasem mogą mieć problemy z erekcją spowodowane możliwym uszkodzeniem penisa.   To może również dotyczyć urazów mózgu lub rdzenia kręgowego.

Przyczyny zaburzeń erekcji o podłożu psychicznym

Jest dużo bardziej prawdopodobne, że młodzi mężczyźni będą cierpieć na impotencję z powodów psychicznych, ponieważ lubią oni udowadniać swoją męskość. Młodzi mężczyźni często za bardzo próbują zadowolić swoje seksualne partnerki. Bardzo łatwym sposobem na sprawdzenie czy za zaburzenia erekcji mają podłoże psychiczne jest sprawdzenie porannych erekcji. Jeśli mężczyzna budzi się z poranną erekcją,  najprawdopodobniej przyczyny jego impotencji są natury psychicznej. Istnieje wiele przyczyn natury psychicznej, które mogą powodować  zaburzenia erekcji, takie jak przemęczenie czy problemy w związku. Nieumiejętność określenia orientacji seksualnej to kolejna przyczyna mająca podłoże psychiczne. Również poczucie winy, stres, lęk lub depresja mogą prowadzić do tej choroby.

Styl życia powoduje zaburzenia erekcji

Prowadzenie niezdrowego stylu życia może pogorszyć aktywność seksualną. Palenie, niektóre leki, nadużywanie alkoholu i narkotyków mają bezpośredni wpływ na uzyskanie erekcji. Skoro istnieje bezpośredni związek pomiędzy napływem krwi do penisa a erekcją, nie należy palić papierosów jeśli to możliwe, bowiem wiadomo, że wpływa to  na zmniejszenie przepływu krwi przez tętnice i żyły.   Zaburzenia erekcji mogą być spowodowana zażywaniem niektórych leków, np. leków na  raka prostaty albo wysokie ciśnienie krwi, antydepresantów lub leków przeciwhistaminowe.

Twoja zdolność do erekcji jest zagrożona, kiedy spożywasz alkohol lub zażywasz narkotyki. Nie tylko możesz mieć przedwczesny wytrysk lub nawet stracić pożądanie seksualne, ale również możesz być narażony na długotrwałą impotencję.
Innym czynnikiem związanym ze stylem życia powodującym zaburzenia erekcji jest regularna jazda na rowerze. Czasem czynność ta może wpływa na dopływ krwi do penisa, co może mieć wpływ na twoją aktywność seksualną.

Jakie są objawy impotencji?

Większość mężczyzn zdaje sobie sprawę, że cierpi na impotencję, kiedy nie są już w stanie utrzymać wzwodu podczas jednego stosunku płciowego. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, jeden pojedynczy epizod niczego nie oznacza. Jednak, jeśli ten scenariusz się powtarza, najprawdopodobniej cierpisz na impotencję. Jeśli ma to miejsce w nocy, przyczyny zaburzeń erekcji prawdopodobnie mają podłoże psychiczne. Jeśli jest to rozłożone w czasie i następuje stopniowe pogorszenie, to  przyczyny  są raczej natury fizycznej, a nie psychicznej. Również jeśli nie masz problemów z uzyskaniem erekcji podczas masturbacji lub kiedy budzisz się ze wzwodem, choroba ta nie ma podłoża psychicznego.

Brak orgazmu lub wytrysku to również symptomy zaburzeń erekcji.

Co  robić?

Zaburzenia erekcji są uleczalne. Najczęstszą praktyką jest przepisywanie leków. W szczególności są to leki doustne, ponieważ są bardziej niezawodne niż przyrządy wywołujące erekcję lub kremy, i mniej ryzykowne niż zabiegi chirurgiczne.
Lekarze na całym świecie przepisują na to schorzenie leki doustne, ponieważ efekty są zauważalne w przeciągu 30 minut i trwają do czterech godzin.

Leki dostępne na impotencję:

CialisLevitraViagra