indian-largeNieswoiste zapalenie cewki moczowej jest to stan zapalny cewki moczowej. W zakresie przebiegu klinicznego rozróżniamy dwa rodzaje tej dolegliwości: ostre zapalenie cewki moczowej i, jeśli nie zostanie wyleczone, przewlekłe zapalenie cewki moczowej. Jeśli chodzi o pochodzenie infekcji, nieswoiste zapalenie cewki moczowej może być pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego, chociaż w przybliżeniu 80-90% przypadków jest pochodzenia bakteryjnego.

Infekcja ta dotyka głównie mężczyzn, choć jej wystąpienie możliwe jest również u kobiet. Może być przeniesione drogą płciową w przypadku swoistego zapalenia cewki moczowej lub drogą inną niż płciową, co ma miejsce w przypadku nieswoistego zapalenia cewki moczowej.

W przypadku niewłaściwego leczenia, nieswoiste zapalenie cewki moczowej może spowodować poważne komplikacje zdrowotne, a jedną z nich jest bezpłodność. Dolegliwość tę można łatwo wyleczyć antybiotykami, takimi jak Doksycyklina lub Azytromycyna. Możesz kupić te leki w naszej aptece internetowej, po zakończeniu konsultacji online.

Jakie są przyczyny nieswoistego zapalenia cewki moczowej?

Jak wskazują wyniki badań, 50% przypadków nieswoistego zapalenia cewki moczowej spowodowane jest przez bakterie chlamydii. Do zapalenia dochodzi też za pośrednictwem wirusa opryszczki pospolitej, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i rzęsistka pochwowego. Należy unikać seksu bez zabezpieczenia, ponieważ jest głównym czynnikiem powodującym te choroby.

Jakie są objawy nieswoistego zapalenia cewki moczowej?

Chociaż nieswoiste zapalenie cewki moczowej przebiega często bezobjawowo, nieleczone może  prowadzić  do poważnych problemów zdrowotnych. U mężczyzn pojawia się wyciek z penisa, a przy tym ból i swędzenie podczas oddawania moczu oraz ból podczas współżycia.  U kobiet nie będą widoczne żadne symptomy, dopóki infekcja nie dotrze do cewki moczowej. Wtedy możliwe jest uczucie dyskomfortu i bólu, a także wysoka temperatura, wymioty i krwawienie między okresami, ból brzucha i miednicy. Nieswoiste zapalenie cewki moczowej wpływa poważnie na płodność. Kobietom może grozić bezpłodność i ciąża ektopową, podczas gdy mężczyźni są podatni na infekcje jąder, przez co zagrożona jest ich płodność.

Nawracające zapalenie cewki moczowej to norma, ale nieleczone nieswoiste zapalenie cewki moczowej może doprowadzić do zespołu Reitera lub zapalenia jąder lub najądrza.

Jak leczy się nieswoiste zapalenie cewki moczowej?

Aby wyleczyć to schorzenie należy zastosować dawkę 500mg Azytromycyny w tabletkach lub dawkę 100mg Doksycykliny w kapsułkach.

Leki na zapalenie cewki moczowej to:

Azytromycyna

Doksycyklina