impotencja-problemOpryszczka narządów płciowych jest wysoce zaraźliwą infekcją zazwyczaj przenoszoną przez kontakt seksualny z zarażoną osobą, która ma wrzodziejące zmiany. Może być również przenoszona podczas uprawiania seksu oralnego lub analnego, nawet kiedy nie jest widoczna. Jeśli u matki występuje aktywna infekcja, może przenieść się na dziecko podczas porodu, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny. Opryszczka narządów płciowych jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych droga płciową. Częstotliwość jej występowania w porównaniu do lat 70-tych wzrosła ostatnio w przybliżeniu o 30%. Dotyka w szczególności ludzi młodych. Jest bardziej powszechna wśród kobiet niż mężczyzn.

Infekcję tą zazwyczaj wywołuje wirus opryszczki typu 2.  Wirus opryszczki typu 1 odpowiada za  rany wokół ust podczas zimna, ale ten rodzaj może też czasem być odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych.  Nie można wyleczyć opryszczki narządów płciowych, ale wirus może być kontrolowany przy pomocy leków takich jak Famvir,  Valtrex i Aciclovir.

Jak mogę zarazić się opryszczką narządów płciowych?

Wirus ten jest  bardzo zaraźliwy. Możesz zarazić się opryszczką narządów płciowych, jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczeń  z zakażoną osobą (również oralny) lub nawet przez kontakt skórny. Zaleca się badania, ponieważ infekcja może przebiegać bezobjawowo.

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

Opryszczka narządów płciowych u większości osób przebiega bezobjawowo lub występują niewielkie objawy. Kiedy masz opryszczkę narządów płciowych widoczny jest stan zapalny skóry wokół narządów płciowych. Skóra może być ciepła, bolesna lub swędząca. Pojawiają się pęcherze wokół genitaliów, które ostatecznie pękają i tworzy się strupek.

Pierwszemu atakowi choroby mogą towarzyszyć następujące symptomy: gorączka, ból głowy, ból podczas oddawania moczu, ból mięśni i powiększone węzły chłonne.

Co może spowodować opryszczkę narządów płciowych?

Badania kliniczne udowodniły, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy opryszczką narządów płciowych a znużeniem, nadużywaniem alkoholu, zmęczeniem, ekspozycją genitaliów na działanie promieni słonecznych lub ich tarcie.

Po pierwszym ataku opryszczka narządów płciowych może rozprzestrzeniać się przez okres kilku tygodni.  Po tym okresie, wirus  wycofuje się do układu nerwowego,  gdzie pozostaje uśpiony do momentu ponownego uaktywnienia.

Kolejne nawroty mogą pojawić się w przeciągu tygodni lub miesięcy od pierwszego wystąpienia. Zazwyczaj nawroty są łagodniejsze i krótsze niż pierwszy epizod. Chociaż opryszczki narządów płciowych nie można wyleczyć i wirus pozostaje w organizmie na stałe, liczba nawrotów maleje z czasem.

Jak można leczyć opryszczkę narządów płciowych?

Chociaż nie istnieje lek , który całkowicie zlikwidowałby tę infekcję, lekarze mogą zalecić leki antywirusowe. Na rany mogą pomóc leki przeciwbólowe. Jeśli nawrót jest ostry, lekarz przepisze leki antywirusowe, takie jak Acyclovir, Famciclovir i Valvciclovir do stosowania przez dłuższy okres czasu.

Leki na opryszczkę narządów płciowych to:

Valtrex

Famvir

Acyklowir