Rzęsistek pochwowy

happy-couple-lRzęsistek pochwowy jest zakażeniem przenoszonym drogą płciową. Pasożyt , który wywołuje to zakażenie bytuje w nabłonku pochwy. Matka może zarazić nowonarodzone dziecko. Ze względu na zdolność tego mikroorganizmu  przylegania do rzeczy można zarazić się nim przez wodę, seks, akcesoria erotyczne. Może przeżyć 24 godziny poza ludzkim ciałem. Choroba dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, ale częściej występuje u kobiet.

Co powoduje zakażenie rzęsistkiem pochwowym?

Rzęsistek pochwowy jest zakażeniem przenoszonym przez niewielkiego pasożyta o nazwie rzęsistek pochwowy, który jest  jednokomórkowym pierwotniakiem. Przenosi go drogą płciową zakażony partner seksualny. U kobiet, pasożyt zazwyczaj atakuje pochwę, cewkę moczową,  szyjkę macicy, macicę, pęcherz i gruczoły w obrębie narządów płciowych, takie jak gruczoły Bartholina lub gruczoły Skenego.  U mężczyzn, zakażenie dotyka cewki moczowej, a u mężczyzn nieobrzezanych może rozwinąć się zakażenie napletka.

Jakie są symptomy zakażenia rzęsistkiem pochwowym?

Pierwsze symptomy są zazwyczaj zauważalne 28 dni od momentu zarażenia. Tylko u jednej na trzy osób rozwiną się objawy od umiarkowanego podrażnienia do ostrego zapalenia. Objawy rzęsistka pochwowego zaczynają się, kiedy układ odpornościowy jest osłabiony lub kiedy następują zmiany w środowisku pochwy, co  sprzyja namnażaniu się pasożyta.

Na przykład, spadek kwasowości pochwy lub obecność patogenicznej flory bakteryjnej może stworzyć idealne środowisko do rozwoju rzęsistka pochwowego. U mężczyzn przebiega to bezobjawowo, ale mogą oni skarżyć się na uczucie pieczenia podczas oddawania moczu lub wytrysku, na  nienormalny wyciek z cewki moczowej lub ból penisa. Tę chorobę łatwo można pomylić z infekcją dróg moczowych.

Co dzieje się w przypadku nieleczenia rzęsistka pochwowego?

Na szczęście rzęsistek pochwowy uważa się za łatwy do leczenia, bo wystarczy pojedyncza dawką Metronidazolu. Partner seksualny również powinien podjąć leczenie. Aby całkowicie usunąć zakażenie, podczas leczenia odradza się jakichkolwiek form współżycia. Kolejne badanie na rzęsistka pochwowego nie jest konieczne, jeśli leki przyjmowano odpowiednio.
Jeśli zdiagnozowano u ciebie rzęsistka pochwowego i nie podjąłeś leczenia, będziesz bardziej podatny na zakażenia. U mężczyzn występuje też ryzyko zapalenia gruczołu krokowego.

Leki na rzęsistkowicę to:

Metronidazol