female-viagra-lRzeżączka jest zakażeniem z bardzo wysoką częstością przenoszenia, dotykającym głównie narządy płciowe – penis, pochwę i odbyt – ale może również dotknąć szyję w przypadku seksu oralnego bez zabezpieczenia. Dotyka mężczyzn głównie w przedziale wiekowym 16 – 19 lat, i kobiety w wieku 20 – 24 lat. Rzeżączka przenoszona jest najczęściej przez kontakt seksualny z zarażoną osobą. Ryzyko zarażenia się tą chorobą jest wyższe, jeśli stosunek ma miejsce podczas menstruacji lub zaraz po niej. Rzeżączką można również  zarazić się poza stosunkiem seksualnym, np. poprzez akcesoria erotyczne.

Chociaż jest często bezobjawowa, dobrą wieścią jest to, że rzeżączkę można łatwo wyleczyć. Pozbyć się tej choroby pomogą leki na receptę  Cefiksym i Azytromycyna.

Jakie są przyczyny rzeżączki?

Rzeżączka jest wywoływana przez bakterie Neisseria gonorrhoeae. Bakterie Neisseria gonorrhoeae mogą rozwijać się w kilku obszarach ciała, takich jak  cewka moczowa, gardło, oczy, szyjka macicy lub odbytnica.  Co roku odnotowuje się w przybliżeniu milion przypadków tej choroby, jednocześnie ta sama liczba nie jest odnotowywana. Jak sobie można wyobrazić, konsekwencje zdrowotne i społeczne są znaczące. Rzeżączka przenoszona jest poprzez stosunek pochwowy, analny lub oralny. Ponieważ rzeżączka może przebiegać bezobjawowo, niezmierne istotne dla twojego zdrowia jest regularne wykonywanie testów na choroby przenoszone droga płciową.

Jakie są objawy  rzeżączki?

Objawy rzeżączki zazwyczaj są widoczne w okresie od 2 dni do 3 tygodni po zarażeniu. U niektórych kobiet i mężczyzn przebiega bezobjawowo, aż do pojawienia się ostrych komplikacji. Objawy występujące u kobiet to: dysuria (bolesne oddawanie moczu), żółte upławy, kruchość naczyniowa, bolesne stosunki seksualne.  Objawy występujące u mężczyzn to: mętna biało-żółtawa wydzielina z cewki moczowej, ból podczas oddawania moczu, zaczerwienienie i opuchlizna ujścia cewki moczowej penisa, ból w podbrzuszu, obrzęki i  zespół ostrej moszny.

Co dzieje się w przypadku nie leczenia?

Chociaż rzeżączkę można łatwo wyleczyć, nieleczona u mężczyzn może prowadzić do zapalenia najądrzy. U kobiety w ciąży istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej. Infekcja może przenieść się na dziecko.  Jeśli infekcja dotrze do krwiobiegu, może stanowić zagrożenie dla życia. Nieleczona rzeżączka zwiększa podatność na inne choroby przenoszone drogą płciową, niektóre bardzo niebezpieczne, takie jak wirus HIV.

Leki na rzeżączkę to:

Azytromycyna

Suprax

Cefixym